Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Švédsko - země Třetího světa

28. 05. 2018 14:52:50
Propad kvality života, pouliční gangy, násilí, strach obyvatelstva, smutný výsledek selhání integrační politiky kdysi vzorové země severu.

Podle hodnocení OSN (ZDE) se Švédsko do roku 2030 propadne na úroveň zemí Třetího světa. Hlavní důvod spočívá podle OSN v poklesu úrovně kvality života. Zmiňovaná studie se zabývá vývojem zdraví, vzdělání a příjmu obyvatelstva zkoumané země a vypracovává takzvaný index HDI (human developement index). Zatímco bylo Švédsko do roku 2010 na 15. místě na světě, sklouzne do roku 2030 na místo 45. Stále větší část obyvatelstva žije na sociálních dávkách, kvalita školní výuky klesá. Podle citované zprávy předběhnou Švédsko v žebříčku zemí světa do roku 2030 státy jako je Kuba, Mexiko nebo Bulharsko. Švédská levicová vláda se rozhodla přijímat do země migranty z nejchudších částí světa a řada médií se domnívá, že tento úpadek je způsoben právě tímto přílivem. „Když importujete Třetí svět, máte v zemi Třetí svět,“ píše portál Speisa (ZDE).

Švédsko, které přijalo v roce 2015 hned po Německu největší počet uprchlíků v přepočtu na hlavu, má nyní těžké problémy s integrací. K dříve neznámému fenoménu se přidal výskyt pouličních gangů, díky nimž násilí v ulicích eskaluje. Za rok 2017 došlo ve švédských ulicích ke 320 přestřelkám, při nichž přišlo o život 43 lidí a 140 bylo zraněno. Celkově je to nárůst oproti letům 2015 a 2016, kdy zahynulo při přestřelkách v ulicích 28 lidí. I letos nenastal klid a do 14. ledna zahynuli při 5 přestřelkách 4 lidi. Většina těchto činů se děje v takzvaných „citlivých oblastech“, kterých je ve Švédsku 61 a patří k nim Rinkeby, Husby a Tensta ve Stockholmu nebo Rosengård v Malmö (všechny mají podíl cizího obyvatelstva více než 90 %). Gangy používají zvyšující se měrou ruční granáty. V roce 2016 došlo podle údajů švédské policie k 52 útokům ručním granátem, 17. ledna 2018 explodoval granát před policejní stanicí v Malmö. Cílem útoků není jen policie v Malmö; v říjnu a listopadu 2017 explodovaly bomby i před policejní stanicí v Helsingborgu a Uppsale.

V polovině prosince loňského roku došlo v Malmö ke skupinovému znásilnění 17leté dívky. Po brutálním činu ji pachatelé zapálili. Předtím v listopadu došlo k dalším skupinovým znásilněním v Södervärnu a Segevångu. Po hrůzných činech se shromáždili stovky lidí na ulicích a protestovali proti nečinnosti policie. Někteří občané se dokonce rozhodli hlídkovat na ulicích, abych spoluobčany ochránili před násilím. Podle statistik se asi 30 procent švédských žen cítí v zemi nejistě a večer se bojí vycházet z domu. Ministerský předseda Löfven v interview (ZDE) reagoval na fenomén násilí tak, že nasazení armády pro něho není sice prvním řešením, ale v případě nutnosti jej nevylučuje.

Švédská vláda zadala ombudsmanovi vypracovat studii, aby zjistila míru rizikového potenciálu islamistické radikalizace mládeže. Z výsledků studie vyplývá, že k nestabilitě mládeže silnou měrou přispívá násilná výchova, chybějící identita a perspektiva. „Švédsko si musí uvědomit, že tyto děti vyrůstají se střílením, házením kamenů, obchodem s drogami, pouličními gangy,“ řekla serveru The Local zástupkyně ombudsmana Anna Karin Hildingson Boqvist. To, že mladí lidé jsou součástí kriminálních gangů, je výsledkem selhání integrační politiky posledních dvaceti let, říká se ve zprávě ombudsmana.

O bouřlivé diskuse veřejnosti se postaral také kostel sv. Michala v jihošvédském městečku Växjö, kde již celá léta nesmějí zvonit na místní zvonici. Pastor kostela, Ingvar Fogelqvist, vysvětlil, že zvonění bylo městem zakázáno v 90. i v nultých letech. Zato policie povolila ve městečku volání muezzina, pokud ovšem nepřekročí určitou úroveň hlasitosti a bude trvat nejdéle čtyři minuty. Jelikož ve Švédsku se konají v září volby, rozpoutala se vášnivá debata o zvonění i mezi politiky. Sociálně-demokratický premiér Löfven prohlásil, že švédská společnost spočívá na náboženské toleranci a povolení muezzina je krok správným směrem, zatímco konzervativní radní Anna Tenje ve Växjö je toho názoru, že takové rozhodnutí společnost spíše rozděluje.

Autor: Robert Bartoš | pondělí 28.5.2018 14:52 | karma článku: 39.85 | přečteno: 2174x

Další články blogera

Robert Bartoš

Sociální autoritář

Je rozumné podporovat autoritativní lídry, kteří se tváří zpočátku sociálně? Nepovede další podpora ANO k ochromení demokracie? K čemu máme zákon o střetu zájmů?

20.12.2018 v 23:35 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 274 | Diskuse

Robert Bartoš

Premiérův Ježíšek

Když se všichni proti jednomu spiknou, tak to s ním vypadá špatně. Proti premiérovi se na Vánoce spikli všichni, včetně jindy tak dobrotivé bytosti jako Ježíšek.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 713 | Diskuse

Robert Bartoš

Paralely

Hrozí v důsledku selhávání tradičních demokratických stran nástup radikálních vůdců, kteří zadusí toleranci, demokracii a svobodu? Nebo se jedná o transformaci k jinému systému? O čem hovoří historická zkušenost?

8.12.2018 v 11:02 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 271 | Diskuse

Robert Bartoš

Vrátili jsme se z Hradu

Kam vede umanutost premiéra s pocintanou vestou a podpora jeho soukromého hnutí? Jak je možné, že ho stále podporuje takové množství lidí?

17.11.2018 v 20:52 | Karma článku: 32.85 | Přečteno: 2872 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Kůs

Nanotechnologie jako strategická technologie České republiky

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

28.3.2020 v 19:26 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 421 | Diskuse

Jiří Štipský

Je děsivé, jak snadno lze lidem nasadit náhubky

A ještě děsivější je skutečnost, jak snadno si někteří lidé tuto povinnost bezmyšlenkovitě osvojí a ještě jsou připraveni nabádat k tomuto sebeomezení i ostatní.

28.3.2020 v 18:12 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 1145 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ach jo ...

Izrael v šoku. Stejskal v šoku. První věta je částí nadpisu článku v Lidových novinách z 28. března. Izrael v šoku: Ganc jde s „Bibim“. Vít Štěpánek v něm popisuje nejnovější politický vývoj v Izraeli.

28.3.2020 v 17:35 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 253 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O soudcovském aktivismu

Když exministryně spravedlnosti varovala před soudcovským aktivismem, jakkoli k ní chovám úctu a sympatie, měl jsem obavy, jestli trochu nepřehání. Teprve nyní jsem pochopil, že měla pravdu (a proč ji měla).

28.3.2020 v 11:35 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 567 | Diskuse

Jaroslav Šulák

Kdy budeme mít 15 000 nemocných

Doba těžké zkoušky, doba vedení národa, doba pro upřímnost, nebo doba pro salámovou metodu. Pomalé dávkování, abychom si zvykli. 

28.3.2020 v 10:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 995

Překladatel a tlumočník, FF-UK,

Knižní publikace: G. Wisnewski: Bilderberg, N. Hertzová: Plíživý převrat, J. Farndon: Co se stane když...?, B. Mráz: Kresby francouzských impresionistů, M. Arostegui: Neviditelní bojovníci, R. Schür: Kronika filmu...,

Filmy pro ČT: Bezstarostná jízda, Wittgenstein, Paříž Texas, Caravaggio, Goodbye Lenin, Modrý samet, Olověná doba, Evropa Evropa, Žhavé výstřely, Berlín - Alexanderovo náměstí, Ztracená čest K. Blumové, Plechový bubínek, Smrt obchodního cestujícího, V roce se 13 úplňky, 2001 vesmírná odysea, Klepání na nebeskou bránu, Batman, Cementová zahrada, Pod ochranou nebe, Někde v Africe, Muž, který spadl na zemi, Homo Faber,  Lovec jelenů, Konec násilí, Air America, Evropa, Angličan, co vystoupil na kopec, Tři králové, Sedm, Dej si pohov kámoši, Občanská výchova, Americký přítel, Tudy teče řeka, Zhoubná vášeň, Sestra v akci, Život - stavba povolena, Divoká banda, Koumáci, Vlak do Yumy, Hanami, Moloch, Proti zdi, Orlové práva, Modrý anděl, Princezna a bojovník, Král je živ! a další...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...